Покрокова інструкція укладання тротуарної плитки
Якщо запит – укладання тротуарної плитки своїми руками покрокова інструкція, привів вас на наш сайт, будьте впевнені, ви знаходити в потрібному місці. Тут ми зібрали повне керівництво для ентузіастів, готових без сторонньої допомоги взятися за вельми масштабний проект з благоустрою приватній території.
Тротуарна плитка та бруківка є головними матеріалами для сучасного мощення. Ними покривають міські площі, сквери, парки, а також території приватних домоволодінь. Популярність бруківки нерозривно пов'язана з властивостями матеріалу, до яких відносяться значний рівень міцності і довговічності. Навіть через 100 років, прокрытые бруківкою з граніту вулички, виглядають бездоганно.
Напевно ви й самі здогадуєтеся, що укладання бруківки своїми руками починається задовго до покупки матеріалу. На початковому етапі потрібно:
- провести заміри площі покриття;
- визначитися зі схемою (якщо це тротуарна плитка різної форми) і візерунками;
- підрахувати кількість матеріалу, додавши до отриманого об'єму ще 15% на випадок псування каменю;
- закупити суміш і інші складові для мощення та підготовки основи;
- підготувати інструмент і обладнання;
- заручитися підтримкою помічника. Зазвичай на укладанні працюють 2-3 людини. Один – здійснює розкладку і трамбування, інші підвозять матеріал, готують основу.
Найбільш доступною є бетонна плитка, яку виробляють методом вібролиття і вібропресу. На ринку в широкому різноманітті представлені плитки у формі бруківки, прямокутних, трикутних, складових візерункових елементів. Основною сировиною виробництва таких матеріалів виступає сірий цемент марок М300 і М400.
Більш дорогі бруківки для двору, як то: базальт і граніт мармур, краще бетонного покриття переживають будь-які погодні катаклізми. Природний камінь не деформується з часом, не боїться вологи і ультрафіолетового випромінювання. Якщо вибирати матеріал для мощення, краще за інших відповідає класичною формулою «ціна/якість», таким вибором повинен стати граніт.
Схеми мощення: які варіанти сьогодні популярні?
Досить просто набрати в браузері – укладання бруківки фото, щоб одержати вільний доступ до різноманіття схем. Вибір тим складніше, чим більше індустрія видає відтінків і форм матеріалів для мощення. У категорії бетонної плитки цей вибір величезний. З натуральним каменем все набагато скромніше: пилено-колота, полнопиленый, галтованный камінь. Окремої уваги заслуговують полнопиленые плити, приблизно в 10 разів за площею перевищують розміри стандартної бруківки.
Які варіанти укладання гранітної бруківки сьогодні популярні? Вибір схеми залежить від форми каменю.
- Для квадратної бруківки характерні схеми: стик в стик, в розбіг, діагональ, хвиля.
- З прямокутного каменю можна зібрати орнаменти: плетінка, ялинка, у розбіг, шов у шов.
- Об'єднані набори каменю для мостіння підійдуть для наступних схем: плетінка, хрест, готика, колодязь.
Якщо ви хочете розбавити одноколірні доріжки яскравими акцентами, купуйте граніт як мінімум двох кольорів. Вигідніше і гарніше всіх перерахованих вище виглядають радіальні схеми укладання, але для їх реалізації потрібно більш ретельний і вивірений розрахунок.
Підготовка інструменту та підстави
Перед тим як укласти бруківку, потрібно вибрати схему, провести розрахунок матеріалу, закупити все необхідне і підготувати інструмент. Для проведення робіт нам знадобляться:
- гумова киянка;
- болгарка для нарізування плитки;
- великий рівень;
- рулетка, граблі, щітка і лопата;
- металева ємність;
- тачка;
- лійка;
- сито для просіювання піску;
- захисний інвентар: окуляри, рукавички, наколінники.
Крім самої бруківки, нам потрібно буде провести розрахунок цементної суміші, бордюру, гравію, піску і щебеню.
На питання, як правильно класти бруківку, існує тільки одна відповідь: «насамперед необхідно підготувати підставу». Все починається з грунту. Знімається верхній шар – дерен, товщиною приблизно 20 див. Під первинну «подушку» можна укласти труби та інші комунікації.
Перший шар – гравій або щебінь великої фракції. Висота «подушки» підбирається в залежності від навантаження, яке належить випробовувати покриттю. Для пішохідних варіантів достатньо 10-15 см. Якщо це проїжджа частина, ресторан і т. д., подушку доведеться підняти до 15-20 див.
Після насипу первинний шар утрамбовують вибромашиной або ручною трамбівкою. По закінченні цієї процедури, «подушку» засипають піском, розрівнюють граблями і знову трохи утрамбовують. До піску підмішується суха цементна суміш у співвідношенні 1 до 5. Між щебенем і піском іноді укладають геотекстиль. Матеріал запобігає накладання шарів, покращує відтік води, блокує проростання трави.
Вважається, що зразок укладання тротуарної плитки, повинен підніматися над запланованою висотою приблизно на 1 см. З часом плитка усядет, і тим самим перепад висот буде скомпенсована.
Варто сказати кілька слів про особливості підготовки основи під укладання гранітної плитки та бруківки, так як технології трохи різняться. Для полнопиленой гранітної плитки, висотою не більше 5 см, готують тверде бетонне підставу, а в якості фіксуючого компонента виступає клей для зовнішніх робіт. Для галтованного і колото-пиляного каменю готують основу за описаною вище технологією.
Технологія гранітного мощення: інструкція
Тепер давайте розберемося, як укладати бруківку з натурального каменю. Процес мощення починається з крайових рядів, причому з обох сторін підготовленої майданчики. При наявності поздовжнього ухилу з відхиленням у 10° і більше, роботи проводяться знизу вгору.
Ось кілька важливих рекомендацій щодо нюансів укладання
- Камені викладаються перпендикулярно дорожньої осі.
- Шов може бути зміщений не менш ніж на 1/3 довжини каменю.
- Не допускаються шви, шириною понад 1 див.
- При створенні цементно-піщаного шару, враховуйте, що гранітна бруківка здатна піти в основу на третину своєї висоти.
- Для дотримання висоти натягається нитка.
Після укладання шви затираються цементно-піщаною сумішшю, яку використовували для підстави. Суміш розподіляється щіткою, надлишки змітаються. Залишається щедро пролити всю ділянку робіт водою. Процедуру протоки повторюють протягом декількох днів.
Монтаж гранітної плитки на бетонну основу
Выше мы рассмотрели, как правильно уложить брусчатку на песчаное основание. Теперь пройдемся по нюансам монтажа гранитной плитки на бетон. Разница между технологиями заключается в том, что основание для плитки состоит из двух слоев гравия – крупной и мелкой фракции. На верхний мелкофракционный гравий укладывается дорожная сетка, которую заливают бетонным слоем, толщиной 10-12 см. Если гранитное покрытие планируется использовать в качестве проезжей части, поверх строительной сетки укладывают арматурный аналог.
После полной герметизации бетона приступают к непосредственному монтажу гранитной плитки. В качестве связующего компонента выступает плиточный клей. Толщина клеевого слоя – от 2-х до 4-х см. В остальных нюансах технология укладки гранитной брусчатки и гранитной плитки идентичны.
Понравилась публикация? Подписывайтесь на рассылку, чтобы быть в курсе новых обзоров, тематических статей.