Види і особливості використання гранітного бордюру
Для виробництва вуличних бордюрів використовують безліч матеріалів, починаючи від звичного всім від бетону до полімерних складів. Особливе місце тут займають вироби з натурального каменю - граніту. Природний бордюрний камінь з граніту рідко використовується в масовому дорожньому будівництві, хіба що для реконструкції історичних вуличок і старих доріг. Але в локальних декоративних зонах - у скверах, парках, на приватних територіях гранітні бордюри встановлюються повсюдно. З його допомогою поділяють проїжджу та пішохідну зони, огороджують газони і клумби і т. д.
Розглянемо переваги та різновиди бордюрного каменю. До речі, ви наша компанія пропонує купити бордюр власного виробництва в Україні, тому в статті ми також краско розглянемо специфіку матеріалу на прикладі наших зразків.
Особливості гранітного бордюру
Гранітний бордюр сильно відрізняється від стандартних дорожньобудівельних матеріалів двома особливостями - високою декоративністю і надзвичайно міцністю.
Розглянемо, ніж граніт виділяється на їх фоні:
-
Низька гігроскопічність не дає матеріалу руйнуватися зсередини. Пояснимо. Головний ворог будь-якого дорожностроительного матеріалу або матеріалу для ландшафту - це волога. Вода потрапляє в пори і затримується в них, що при замерзанні призводить до руйнування пористого матеріалу зсередини. Особливо вразливий бетон, який поглинає до 8% вологи. У той же час показник водопоглинання граніту в середньому становить всього 0,2%.
-
Твердість граніту становить 6-7 балів за шкалою Мооса, а міцність при стиску досягає 120-250 МПа. Це відносно багато. Таким чином природний гранітний камінь не руйнується від помірної механічного навантаження, стійкий до стирання, подряпин і сколів. Твердіше нього - тільки алмаз, який використовують для розпилювання граніту.
-
Таким чином, гранітні бордюри служать десятиліттями, на відміну від бетонних, що вимагають заміни кожні кілька років. До того ж, матеріал підходять для реставрації, що знижує витрати на повну заміну в разі необхідності.
-
Бордюр не вимагає спеціального догляду. Якщо трапилася осідання підстави, або бордюри потрібно використати на іншому об'єкті, очищення або перебирання каменю обійдеться порівняно недорого.
-
Колір і фактура кожного каменю унікальна. Природа створює унікальний малюнок на кожному елементі бортового каменю. При цьому з часом граніт не вицвітає подібно бетону, менше забруднюється і в цілому відрізняється особливою декоративністю.
Ще одне достоїнство цього матеріалу - його доступність в Україні. Безліч родовищ граніту зосереджена в Східних регіонах нашої країни, що робить матеріал доступним у всіх сенсах для місцевих підприємств. Вам не потрібно довго чекати або витрачати додаткові кошти на складну логістику: ми доставляємо бордюрний камінь в лічені дні.
Отже, що ми маємо в сухому залишку: бордюри з граніту служать, як мінімум, в 4 рази довше, ніж інші види бордюрів, особливо це стосується бетонних конструкцій. Вони высокодекоративны і не втрачають естетики з часом.
Що важливо: укладання гранітного бордюру проста: не потрібні спеціальні суміші, підготовка підстави. Їх легко демонтувати і встановити заново.
Основні види бордюрного каменю
Матеріали класифікуються за різними критеріями. Головним чином - за розмірами дорожнього бордюру, де виділяють шість ключових класичних марок – від ДП-1, ДП-6. Також варто виділити:
-
Довжину елементів. Вона допускається у межах від 700 до 2000 мм, при тому відразу для всіх типорозмірів гранітного бортового каменю). В нетипових проектах параметр залежить від вимог замовника;
-
Породу і кольори каменів. Найчастіше бордюри робляться з сірих, чорних, червоних порід. У нас представлені Покостівка, Лабрадорит, Корнинський та інші.
-
Форму. Стандартні і нестандартні.
-
Спосіб обробки. Пилений, колотий, полірований камінь – основні варіанти підготовки поверхні.
Розглянемо детальніше.
Розміри бордюрного каменю
Типовий розмір бортового каменю, тобто, бордюру регулюється держстандартами України. Існуючі стандарти беруть початок ще з радянських часів, які були регламентовані ГОСТ 6666-81 «Камені бортові з гірських порід».
Цим стандартом керуються проектувальники при розробленні проектів будівництва житлових комплексів, автодоріг, парковок та інших територіальних одиниць і в Україні.
Розглянемо основні типорозміри.
Маркування ДП вказує нам на форму виробу, де:
«Р» — граніт;
«П» — прямокутний.
За способом обробки гранітний камінь може бути полнопиленым, пилено-колотим, полірованим, термооброблені. В основному використовується пиляний матеріал. Така обробка робить камінь більш естетичним, довговічним і зручним в укладанні. На виріб нерідко завдають фаску під кутом 45 градусів, тобто обробляють торець з лицьового боку.
Граніт може мати відшліфовану глянсову поверхню, мати матові грані, а також бути обробленим спеціальної газової пальником. Колоті бортові камені з граніту мають шорстку поверхню і нерівні грані, стилізовані під старовину.
ДП 1
Типовий гранітний бордюр ДП 1 щодо компактних розмірів. Універсальний у використанні. Розмір кожного елемента становить 300*150 міліметрів, а маса погонного метра не перевищує 120 кілограм. Цей тип бордюрної плитки використовується повсюдно для огородження і зміцнення тротуарного полотна, огорожі проїзної частини, оформлення газонів і клумб, огорожі під'їздів у житлових будинків і т. д.
ДП 2
Типоразмеры “гранитный бордюр ГП 2” и “ГП 3” схожи - их также используют для ограждения дороги, как и предыдущий тип. Но более специфично. Двухсоткилограммовые погонные метры материала ГП 2 с поперечным сечением 400*180 миллиметров чаще всего используют на съездах, распределительных полосах и в тоннелях.
ГП 3
Типовый гранитный бордюр ГП 3 будет покупнее. Поперечное сечение - 600*200 миллиметров, при этом вес погонного метра варьируется в пределах 300-330 килограмм. Распространены при строительстве мостов и путепроводов.
ГП 4
Самый легкий и компактный бордюр после ГП 5. Используется в ландшафтном дизайне и дорожном строительстве для размежевания тротуаров и “зеленых” зон.
Этот небольшой бордюр гранитный ГП 4 имеет размеры 200*100 миллиметров, при весе погонного метра в 54+ килограмма.
ГП 5
Ну и самый небольшой вариант гранитного бордюрного камня, весом примерно 45 килограмм за погонный метр и размером в поперечном сечении 200*80 миллиметров. Чаще всего его заказывают для оформления ландшафта на дачных участках. Так, гранитный бордюр ГП 5 лучше всего подойдет для благоустройства газонов, клумб и дорожек.
Прочие виды
Также на рынке представлены бортовые камни типа:
-
ГПВ с 3-сантиметровой фаской, размером 200*150 миллиметров для ограждения въездов с проезжей части улиц на тротуары;
-
Криволинейные бордюры с аббревиатурой ГК. Камни здесь выпилены в форме сегмента окружности. Такое решение обходится дороже, чем сегментная укладка, но выглядит эстетичнее. Можно укладывать целые повороты под 90, 180 градусов одним или двумя кусками там, где было бы 5-6 прямых сегментов.
Последний применяется там, где проектом предусмотрено плавное закругление для въезда во двор или на перекресток.
Как выбрать качественный бордюрный камень
При выборе обращайте внимание на следующие нюансы:
-
бортовые камни должны быть выпилены из горных пород, не затронутых выветриванием;
-
обращайте внимание на отсутствие трещин и сколов;
-
перед покупкой спрашивайте характеристики морозоустойчивости по ГОСТ;
-
поверхность блоков обязательно должна быть обработанной;
-
если на торцевой грани есть неровности, то они не должны выступать за плоскость обработанной полоски этой грани.
Выбирайте лучшее!