Види та використання гранітної бруківки
Ви бували в Європейських столицях? Якщо так, то ви точно ходили по брусчатым дорогах, мощеними більше сотні років тому. В цілому гранітну бруківку для дорожнього будівництва почали використовувати ще в першому тисячолітті наше ери. Дивно, але щось настільки давнє залишається актуальним і сьогодні. Пропонуємо розглянути сучасні види гранітної бруківки та особливості використання на тротуарах і дорогах мегаполісів України.
Особливості гранітної бруківки
«Щоб гранітна гора зникла з лиця землі, знадобитися кілька тисячоліть», говорить легенда. Це відсилання до феноменальної міцності граніту. Їм мостили дороги тисячу років і натішитися не могли. Адже металева набивання на колесах возів і карет дуже швидко руйнувала бруківку з інших гірських порід.
Секрет полягає в надзвичайної твердості граніту. Показник становить від шести до семи з половиною бали за шкалою Мооса. Більш твердим вважається тільки алмаз, інструменти з якого використовуються для різання граніту, і деякі спеціалізовані сплави. Твердість заліза і сталі, для порівняння, насилу дотягує до п'яти балів.
Таким чином, зруйнувати, а тим більше залишити подряпини на гранітною бруківкою складно, а термін експлуатації обчислюється століттями.
Найнебезпечніший ворог такого матеріалу - це, мабуть, сильний мороз. І то йдеться про надзвичайно низьких північних температурах, не характерних для Українського клімату. Звичайні морози гранітна бруківка переносить легко і в цьому - її друга головна особливість.
Стійкість до морозів, в порівнянні з іншими матеріалами, пояснюється низьким водопоглинанням граніту. У той час як пористі матеріали (наприклад, бетон) вбирають воду, і при її замерзанні в порах, руйнуються зсередини, граніту таке "поведінка" не властиво. Для порівняння, бетон поглинає до 8% вологи, а граніт - приблизно 0,2%.
Інші особливості гранітної плити мощення та бруківки:
-
Матеріал, як зрозуміло з вищевикладеного, не вимагає заміни кожні кілька років, як інші покриття і підходить для реставрації;
-
У разі, якщо трапилася осідання підстави, бруківка з граніту не деформується так сильно, як асфальтове покриття. У будь-якому випадку його демонтаж, очищення і перебирання обійдеться порівняно недорого. Це актуально і в тих випадках, коли потрібно демонтувати і перенести покриття на інший об'єкт.
-
Естетика природного каменю самобутня, але також доповнюється тим, що з часом не вицвітає подібно бетону, менше забруднюється і в цілому відрізняється особливою декоративністю.
-
Покриття легко чиститься і миється і не вимагає спеціального обслуговування.
Звичайно, мощення гранітної плитки або бруківки - захід не з дешевих. Таке покриття обійдеться дорожче типових сучасних рішень, до того ж бруківка має бути укладена в ухилі до дренажної системи, інакше вода розмиє подушку під покриттям і порушить цілісну конструкцію дорожнього полотна.
Розглянемо, які види бруківки бувають і в чому особливості експлуатації та мощення кожного типу гранітного покриття.
Колота бруківка
З такого каменю мостили дороги ще за часів Давньої Греції і Риму. Це неограненний камінь, який робиться технологією розколу із застосуванням гідравлічного преса. Такі зразки ще називають повно-колотої бруківкою або штучним колотим каменем з абревіатурою КШК.
Це найдешевший тип бруківки з граніту. Його собенность - колота, тобто необроблена верхня грань. У зв'язку з нерівністю бічних граней окремих елементів, технологія укладання такого покриття вимагає наявності зазорів у 1-2 см завтовшки. З-за чого ходити по такій бруківці не так зручно, як з рівною, вимощеною, наприклад, полнопиленой бруківкою дорозі. Також ускладнюється догляд за таким покриттям.
Це бруківка, бруківка, види, розміри якої поділяються таким чином:
-
Бруківка кубічної форми з плюс-мінус рівними по довжині гранями в типорозмірах 100х100х100, 100х100х50, 50х50х50 і 80х80х80 мм.
-
Також виробляються прямокутні камені для мощення в розмірах, приміром 200х100х100 мм і подібні.
Допускається деяка нерівність граней, яка надає покриттю максимально природний вигляд. Використовуючи бруски різних відтінків або навіть порід можна викладати їх у вигляді красивих візерунків – «хвилею» або «віялом». Поверхня колотої бруківки груба і необработанна. Вона шліфується поступово вже в процесі експлуатації, стаючи більш гладкою.
Полнопіленая бруківка
Це - навпаки, по максимуму оброблена бруківка, геометрія якої виведена з точністю до трьох міліметрів.
Заготовки граніту розпилюються алмазним інструментом по периметру, тобто кожен брусок має шість пиляних сторін. Підприємства використовують распилочные верстати, які дозволяють вирізати геометрично точні гранітні елементи. Торцювальний верстат забезпечує високу точність геометрії.
Завдяки такій обробці вдається укладати бруківку практично безшовним методом.
При укладанні виходить дзеркально-рівна плиткова поверхню.
Верхнюю поверхность каждого бруска обрабатывают путем обжига открытым при температуре до 2,5 тыс. градусов. Такое решение придает пиленой брусчатке из гранита антискользящие свойства.
Благодаря точным размерам брусчатки такого типа всегда есть множество вариантов мощения в мозаику. Она нередко укладывается «ёлочкой» с минимальным зазором между брусками.
Колото-пиленая
Как понятно из названия, технология производства здесь объединяет предыдущие описанные нами виды гранитной плитки: изделие имеет и колотые, и пропиленные грани.
Такая брусчатка бывает:
-
С пиленым основанием при колотых боковых гранях;
-
У другому випадку пропилюють дві протилежні бічні грані при інших колотих;
-
У третьому обробляються всі чотири бічні грані, при тому, що верх і низ залишаються без обробки.
Как и в случае с полнопропиленой брусчаткой, элементы такого покрытия могут подвергаться термической обработке при ровной лицевой поверхности. Но особой популярностью пользуется брусчатка с обработанными боками, так как в таком случае облегчается мощение и экономятся средства. За счет пропилованных боков достигается высокое качество укладки с тончайшими швами — не более 5 мм, а необработанный верх создает особую эстетику природно камня, плюс — обеспечивает поверхности антискользящие свойства без термовоздействия.
Такая брусчатка может быть кубической или в форме плит-параллелепипедов.
Галтованная брусчатка
Очень интересный вариант с высокой декоративностью. Главная особенность - скругленные ребра и вершины брусков. Такой материал получают путем галтования. Он предполагает придание формы камня с гранями и углами без острых краев стандартной брусчатке (колотой либо же пиленой).
В итоге получаются бруски, напоминающее округлый состаренный булыжник. Используется в большинстве случаев для создания тропинок и дорожек в садах, обустройства придомовой территории. Данный вид по цене приближается к пиленой брусчатке, а по форме-размеру схож с колотой.
Сферы применения гранитной брусчатки
Гранитная брусчатка, виды которой мы рассмотрели выше, применяется везде, где требуется красивое, престижное и сверхпрочное дорожное, ландшафтное или тротуарное покрытие.
В частности:
-
для надежного и эстетичного мощения тротуаров и площадей;
-
в садово-парковом хозяйстве при строительстве пешеходных дорожек и площадок;
-
для мощения наиболее сложных участков дорог, которые постоянно подвержены особенно мощным нагрузкам (например, на железнодорожных переездах);
-
в ландшафтном дизайне придомовых территорий и приусадебных участков.
Это относительно дорогой, но вечный дорожностроительный материал, способный прослужить многие века.